GenelKENT MOBİLYASI

10 Ağustos 2022by parkworld

Kent Mobilyası Nedir Kent mobilyaları; halka açık alanda kullanılan mobilya modelleridir. Bu mecrada yer alan çocuk oyun parkları, meydanlar, kaldırımlar, otoparklar gibi halka açık yerlerde halkın kullandığı mobilya modelleridir. Örneğin  banklar, kamelyalar, çöp kutuları ve paneller kent mobilyasıdır. Kent mobilyaları hem kullanışlı hem de dekoratif tarzda olabilirler. Aynı zamanda bu ürünler kişilerin psikolojilerini de etkileyen...

Kent Mobilyası Nedir

Kent mobilyaları; halka açık alanda kullanılan mobilya modelleridir. Bu mecrada yer alan çocuk oyun parkları, meydanlar, kaldırımlar, otoparklar gibi halka açık yerlerde halkın kullandığı mobilya modelleridir. Örneğin  banklar, kamelyalar, çöp kutuları ve paneller kent mobilyasıdır. Kent mobilyaları hem kullanışlı hem de dekoratif tarzda olabilirler. Aynı zamanda bu ürünler kişilerin psikolojilerini de etkileyen yapılardır. Kent mobilyaların yapısına bağlı olarak, kullanıcıların kamusal alanda ki deneyimlerini de farklı şekilde etkileyebilmektedir.

Kent mobilyaları tasarlanırken uzman firmalardan destek alınması gerekir. Böylelikle kent mobilyalarının daha tasarımsal ve konseptli olacağını söyleyebiliriz. Bu alanda ön araştırma yaparak, adım atmanız daha kaliteli sonuçlar çıkartacaktır. Ufak dokunuşlarla harika sonuçlar da yer almak için markamıza katılmaya ne dersiniz?

 

Kent Mobilyası Çeşitleri

Çevreye, farklı bir hava katan yapı olarak tanımlanan kent mobilyaları çeşitleri bulunmaktadır. Dış mekan da bulunan kent mobilyaları olarak birçok ürün karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünler sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır.

 

Kent Mobilya Tasarım Özellikleri

Kent mobilyaları tasarlanırken ön araştırma yapılması ilk kurallardan birisidir. Bu mobilyaların kurulacağı alana uyum sağlaması gerekir. Buna bağlı olarak kullanıcı deneyimleri de ön planda olmalıdır. Kent mobilyaları kamusal alanda daha sık tercih edilmektedir. Bu süreçte bu ürünlerin, sahip olması gereken özellikler vardır:

Konfor ve Çok Yönlü Kullanım

Kullanılacak ürünün rahat olması ilk kurallar arasındadır. Kişiler rahat olmayan kent mobilyaları tercih etmezler. Ne yazık ki ürün hakkında ki düşünceleri de olumsuz yönde olacaktır. Kişilerde kent mobilyaların rahat olması o alanı benimseme ve rahatlık hissi vermektedir.

Sıra Dışı Tasarım

Sıra dışı olmak her zaman farklılıktır. Bu tarz mobilya tasarımları kişilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Ama kent mobilyalarında sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi aynı ürünün üretimini yapılmasıdır. Şehirler de aynı tarzda bank, çöp kutusu ve otobüs durakları yer alır. Bu durum şehirde bir uyum gibi gözükse de bu tekdüze durum kişileri sıradanlığa sürükleyebilir.

Koruma

Kent mobilyalarında kamusal alanlara çalışma yaparken bir tık daha dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu alanlar herkese açık alanlardır. Buna bağlı olarak kent mobilyaları dizayn edilirken engellisinden, çocuğuna, yaşlısına kadar farklı kullanıcı grupları ele alınmalıdır. Yapılan mobilyalar da her kullanıcı için uyumlu olmalıdır. Bunlardan en önemlisi güvenli olmalıdır. Şehir mobilyalarında, bazı mobilyalar özel kullanıcı grubuna göre tasarlanabilir.

Çevreye Uyum Sağlamalı

Çevre sorunları son dönemlerde karşımıza çıkan en etkin problemlerden birisidir. Yapılacak olan ürünlerin, kamu bilinci oluşturması ve halka bilgi vermek açısından önemlidir. Örneğin; atık malzemelerin geri dönüşümü ile yapılmış mobilyalar kullanıcılar için önemli bir mesaj verebilmektedir. Aynı zamanda çevre bilinci bir marka olunduğunu kapsayan en önemli aşamalardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Eğlendirici Yapıda Olmalı

Kent mobilyaları sadece yetişkinler için değil her yaş kesimden kişi için düşünülmelidir. Kent mobilyalarında kullanılan renkten ve eğlenceli yapıya kadar ter tarz ve her model de ürün olabilir. Kentsel mobilyalar sayesinde yetişkinlerin de sıklıkla tercih edebileceği bir alan olmasına olanak veriyor. Bu alanda rengarenk tasarımlar bile tercih edilebilmektedir.

 

Kamelya ile Şık Bir Görünüm Elde Etmek

Kamelya (Gazebo), bahçenize güzel bir alan eklemek için mükemmel bir son dokunuş. Peyzaj çalışmalarınızın odak noktası olurken aynı zamanda bahçenizin harika bir görüntüsünü elde edebilirsiniz. Kardan korunmak ve serin bir sonbahar akşamının esintisinin tadını çıkarmak için kamelya sahibi olmanın pek de bir anlamı yok. Sıcak yaz günlerinde güneşten korunmak, mis gibi bir havada dinlenmek, rahatlamak kamelya sahibi olmak için bir neden.

 

Kamelyaların Bakımı

Kamelyanızın çekici görünmesini sağlamak için iç ve dış bakıma ihtiyacı vardır. Kamelyanızın düzgün bakımı dikkat etmeniz gereken şeylerden bazıları şunlardır:

-Yapıyı etkileyebilecek istenmeyen ve zararlı bitkilerin etrafında büyümesine izin verilmemelidir.

-Mikroskobik düzeyde hasara neden olabilecek küf ve küf oluşumuna izin verilmemelidir.

Bu tür sorunlar nedeniyle, kamelyanızı diri tutmak ve çabuk yıpranmasını önlemek için düzenli onarım ve bakım önemlidir.

 

Kamelyanızı Doğru Şekilde Korumak

Arka bahçenize bir kamelya yaptırmaya karar verdiğinizde, onu düzgün durumda tutmak için bazı önlemleri almalısınız. Odaklanmanız gereken en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

  • Kamelyanızı her yıl düzenli bir bakım kontrolünden geçirin – Her şeyin düzgün olduğundan emin olmak için en az yılda bir kez kamelyanızda kapsamlı bir inceleme yapmanız gerekir. Eklem yerlerindeki vidalarını sıkın, gevşek görünen vidaları sökün ve yapının varsa hasarlı kısımlarını değiştirin. Çok dikkat edilmesi gereken şey ise, zarar görmüş veya yontulmuş ahşabın cilayı tehlikeye atması. Cilası yapılamayan bölgeler çürümeye yol açar.
  • Çevresindeki yabani otların büyümesini kontrol edin – kamelya, çevresinde üç ila on metre temizlenmiş alan olmalıdır. Tüm istenmeyen bitkilerin, dikenli dikenlerin, sarmaşıkların, tırmanan asmaların ve yengeç otu gibi yabani otların bu alandan temizlendiğinden emin olmanız gerekir. Bunun sebebinin iki yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Bir yandan çardağı, bitkilerin büyüdükçe vereceği ciddi zarardan koruyacak ve ikinci olarak, dinlenme yerinize ulaşmak için bu bitkileri ve çalıları çiğnemeniz gerekmeyecek.
  • Farklı bir görünüm için boya kullanmak – kamelyanıza daha parlak bir görünüm vermek için ve boya kullanmak istiyorsanız kesinlikle kötü bir fikir değil. Bununla birlikte, sanatsal bir resim söz konusu olduğunda kamelyanızı en az üç ila beş yıl içinde yeniden boyamayı unutmamalısınız.
  • Çatının sağlam olduğundan emin olun – herhangi bir çatı, rüzgârdan düşen dallardan veya fırtınalardan zarar görebilir, bu nedenle çatınızı en az altı ayda bir incelemelisiniz. Tahliye borularınızın doğru yöne baktığından emin olun, su oluklarının uygun durumda olmasını sağlayın.
  • Küflerden uzak tutun – kamelyanız vinil veya kanvastan yapılmışsa, küften uzak durmak bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Küf veya küften kurtulmak hayal ettiğiniz kadar zor değil. Bunu yapmanın kolay bir yolu, ağartıcı, sıvı çamaşır deterjanı ve sıcak sudan oluşan bir karışım yapmak işinize yarayabilir. Yüzeyleri iyice silmeden önce bu karışımı iyice yedirmeye bırakın. Sonra yere su püskürtün. Su ile seyreltilmiş ağartıcı temizlik malzemeleri kullanmak kamelyanıza hiçbir şekilde zarar vermez, bu nedenle kimyasal temizleyicilere daha iyi bir alternatiftir.

 

Kent Mobilyaları

https://www.parkworld.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/2024-2025-URUN-KATALOG.png

Teklif Formu

bt_bb_section_top_section_coverage_image